in ,

Επιστολή από διάφορες γωνιές ενός πληγωμένου πλανήτη σε αλληλεγγύη με τους αυτόχθονες λαούς του Μεξικού

«Επιστολή από διάφορες γωνιές ενός πληγωμένου πλανήτη, σε αλληλεγγύη με τους αυτόχθονες λαούς του Μεξικού και ενάντια στον βρώμικο πόλεμο εναντίον τους» υπογράφουν εκατοντάδες πρόσωπα και συλλογικότητες.

«Από τις δικές μας γωνιές αυτού του κόσμου που πεθαίνει απαιτούμε να σταματήσει αυτή η διαρκής επίθεση εναντίον εκείνων που αγωνίζονται και αντιστέκονται, και που από αυτές τις ξεχασμένες γωνιές προστατεύουν το παρόν και το μέλλον ολόκληρου του πλανήτη.

Η βάναυση περιφρόνηση των δικαιωμάτων όλων των ανθρώπων μάς λέει ότι πρέπει να ενισχύσουμε την υποστήριξή μας προς τους διωκόμενους και ταυτόχρονα να καταδικάσουμε τους διώκτες τους».

Ολόκληρη η επιστολή και οι υπογραφές:

Ζούμε σε έναν πλανήτη κατεστραμμένο και εξαντλημένο από τη λογική των εξορύξεων και της εμπορευματοποίησης όλων όσων επιτρέπουν τη ζωή σε αυτόν. Στον κόσμο υπάρχουν επίσης πολλοί αγώνες για να σταματήσει αυτή η αυτοκαταστροφική αδράνεια, για να προσπαθήσουμε να προστατεύσουμε τη γη, τον αέρα, το νερό και να αντισταθούμε στις αδιάκοπες επιθέσεις εκείνων που το μόνο που ξέρουν να επιδιώκουν είναι τα χρήματα που κερδίζουν από την καταστροφή. Μεταξύ αυτών των αγώνων, ο αγώνας των ιθαγενών πληθυσμών του Μεξικού υπήρξε αδιάκοπος και εμπνευσμένος απέναντι στον μόνιμο πόλεμο που εξαπέλυσαν εναντίον τους οι αντιβασιλείς και οι πρόεδροι. Μόνο τις τελευταίες ημέρες, υπό τη διακυβέρνηση του Αντρές Μανουέλ Λόπες Ομπραδόρ, σημειώθηκε ένα νέο κύμα επιθέσεων εναντίον των ιθαγενών πληθυσμών καθώς και χρήση της κρατικής εξουσίας για να ευνοηθούν τα συμφέροντα της αγοράς, όπως καταγγέλλεται σε κοινή ανακοίνωση του Εθνικού Ιθαγενικού Κογκρέσου και του Ζαπατιστικού Στρατού για την Εθνική Απελευθέρωση (#CNI – #EZLN).

Υπάρχει μια συνεχής αύξηση των παραστρατιωτικών επιθέσεων κατά των ζαπατιστικών κοινοτήτων και μια επιδείνωση της βίας στην Τσιάπας υπό το σιωπηλό βλέμμα της μεξικανικής κυβέρνησης. Την ίδια στιγμή, συνεχίζεται η κατασκευή του Τρένου “Μάγια”, καταστρέφοντας τα πάντα στο πέρασμά του, και προγράμματα όπως το “Σπέρνοντας Ζωή” επιδιώκουν να διασπάσουν τις κοινότητες και να διαβρώσουν όλους τους παραδοσιακούς τρόπους καλλιέργειας και διατροφής.

Στον Ισθμό του Τεουαντεπέκ, η στρατιωτικοποίηση και η απαλλοτρίωση κοινοτικών εδαφών αυξάνεται, προκειμένου να εξασφαλιστεί η προώθηση του Διαωκεάνιου Διαδρόμου.

Στην πολιτεία Γκερέρο, η κυβέρνηση παραμένει αδιάφορη απέναντι στην αυξανόμενη ναρκο-παραστρατιωτική βία κατά των ιθαγενικών κοινοτήτων που αντιτίθενται στα εξορυκτικά έργα.

Στην πολιτεία Μορέλος, δολοφονείται ο Francisco Vázquez, υπερασπιστής των υδάτων ενάντια στην απειλή του θερμοηλεκτρικού εργοστασίου στην Ουέσκα.

Στην πολιτεία Πουέμπλα, το Altepelmecalli (Σπίτι των Λαών), το οποίο είχε δημιουργηθεί για να αποτρέψει τη συνέχιση της λεηλασίας του νερού από την εταιρεία Bonafont, η οποία αφήνει τουλάχιστον είκοσι κοινότητες σε κατάσταση ξηρασίας, εκκενώνεται για να επιτρέψει στη θυγατρική της Danone να συνεχίσει τη ληστρική της δράση.

 

Στην Πόλη του Μεξικού, η κοινότητα Οτομί, που μετά από χρόνια εξαπάτησης μετέτρεψε τις εγκαταστάσεις του Εθνικού Ινστιτούτου για τους Αυτόχθονες Πληθυσμούς στο Σπίτι των Λαών “Samir Flores”, αντιμετωπίζεται με υποσχέσεις διαλόγου που συνοδεύονται από συνεχή ποινικοποίηση από την ομοσπονδιακή κυβέρνηση.

Οι σπουδαστές των αγροτικών σχολών Ayotzinapa, Tiripetío και Mactumatzá καταστέλλονται από την Εθνική Φρουρά και ο πρόεδρος Λόπες Ομπραδόρ στιγματίζει τους σπουδαστές υπονοώντας ότι έχουν δεσμούς με το οργανωμένο έγκλημα.

Από τις δικές μας γωνιές αυτού του κόσμου που πεθαίνει απαιτούμε να σταματήσει αυτή η διαρκής επίθεση εναντίον εκείνων που αγωνίζονται και αντιστέκονται, και που από αυτές τις ξεχασμένες γωνιές προστατεύουν το παρόν και το μέλλον ολόκληρου του πλανήτη.

Η βάναυση περιφρόνηση των δικαιωμάτων όλων των ανθρώπων μάς λέει ότι πρέπει να ενισχύσουμε την υποστήριξή μας προς τους διωκόμενους και ταυτόχρονα να καταδικάσουμε τους διώκτες τους.

Hugo Blanco Galdós

Raúl Zibechi (Uruguay)

Marcos Roitman

Saskia Sassen (Professor, Columbia University, New York City, Estados Unidos)

Naomi Klein

Manuel Castells

Yvon Le Bot (Sociólogo, Francia)

Carlos Taibo

Michael Hardt

Enzo Traverso

Jaime Pastor Verdú

Manuel Garí Ramos (economista, miembro de Anticapitalistas)

Juan Wahren

Pedro Trigo (Caracas, Venezuela)

Vilma Almendra

Manuel Rozental

John Gibler

Juan Villoro

Pepe Mejía (Corresponsal de Lucha Indígena en Europa, miembro del Colectivo de Peruanxs en Madrid)

Francisco Barrios “El Mastuerzo’

Márgara Millán (Morelos)

Sylvia Marcos (Morelos)

Alicia Castellanos (Guerrero)

Gilberto López y Rivas

Juan Carlos Rulfo

Dr. Raúl Delgado Wise

Magdalena Gómez

Ana Esther Ceceña

Bárbara Zamora

Jorge Alonso Sánchez (Guadalajara)

Ma. Eugenia Sánchez Díaz de Rivera (Puebla)

Hilda Imas (Buenos Aires, Argentina)

Raúl Romero Gallardo

Philippe Corcuff

Magda Amara Lashley Olivares (Centro Martín Luther King, Cuba)

John Holloway

Fernando Matamoros Ponce (Profesor-Investigador, Posgrado de Sociología Instituto de Ciencias Sociales y Humanidades [ICSyH], Benemérita Universidad Autónoma de Puebla [BUAP])

Maria Recolons de Arquer (Barcelona)

Marta Codina (Barcelona)

Yaku Pérez Guartambel

Vanessa Pérez Gordillo

Raúl García Sánchez

Tomas Astelarra (periodista La luna con Gatillo)

Arturo Escobar (Prof. de Antropología Emérito, U. de Carolina del Norte, Chapel Hill, USA)

Valentina Leduc

Beatriz Amor (Buenos Aires, Argentina)

Derly Constanzo Cuetia (Pueblo NASA, Pueblos en Camino, Colombia)

Alfredo Seguel (comunicador social, Grupo de trabajo por Derechos Colectivos, Ngulumapu, Chile)

Alberto Colin (La Coa Ediciones, México)

Roger Maldonado Baqueiro (San Cristóbal de Las Casas, Chiapas)

Olga Luisa Salanueva (Profesora Emérita de la UNLP, Argentina)

Pietro Ameglio

Myriam Fracchia

Francisco Morfín Otero (Instituto Superior Intercultural Ayuuk ISIA)

Ariadna Flores Hernández

Volga de Pina (defensora de derechos humanos)

Eugenia Vigil Escalera Sánchez

Paloma Sitalin Sánchez Acevedo

Tamara San Miguel

Eduardo Almeida

Renata Carvajal Bretón

Martha Olimpia Martínez Álvarez

Beleguí Rasgado Malo

Allison Teresa Madrid Perry

María del Pilar Muñoz Lozano

Alexia Dosal

Marisol Delgado Thomas

María Eugenia Camacho Ceballos

Alba Lanzillotto (Militante de DDHH “En Memoria del Pueblo” Argentina)

Jorge Ángel Sosa Márquez

Elisa Cruz Rueda

Inés Durán Matute

Paulino Alvarado Pizaña

María del Pilar Salazar Barrales

Mónica Ángel (Tierra del Fuego, Argentina)

Regina Mendoza

Cecilia Zeledón

Rosalba Zambrano Velasco (San Andrés Cholula)

Luz María Sánchez Reche (Puebla, Puebla)

Francisco De Parres Gómez

Covadonga Cuétara (Puebla, México)

Teresa Yurén (Morelos, México)

Silvia Coca Córdova

Rene Olvera Salinas (Querétaro, México)

Nieves Vigil Escalera Sánchez

Laura Alfaro

María Claro

Mercedes Moyano Walker (Historiadora – Buenos Aires, Argentina)

Jorge Ariel Ramírez Pérez (investigador de la Universidad Autónoma del Estado de Morelos)

Victoria Leonardo

Rigoverto Albores Serrano

Eric Alberto Concepción (ASOPROF Panamá)

Toracio Iturralde (ASOPROF Panamá)

Luis Enrique Angió (Comunicador, Bs As Argentina)

Gabriela Di Lauro Bentivogli (San Pedro Cholula, Puebla)

Mandeep Dhillon (Orizaba, Veracruz)

María de Lourdes Pérez Oseguera (Puebla)

Yamile Ventura Gómez (Hidalgo)

Oscar Soto Badillo (Puebla)

Maria del Pilar Trejo Castro (Puebla, México)

Claudia Magallanes Blanco (IBERO Puebla)

Regina Day Langhout (University of California, Santa Cruz California, USA)

Álvaro Quiroz Magaña (Guadalajara, Jal)

Alfonso Reynoso Rábago (Jalostotitlán, Jalisco, México)

Natalia Sierra (Ecuador)

María de Lourdes Covarrubias Velasco (CDMX, México)

Nuria Ciofalo (Profesora del Programa de Doctorado y Maestría en Psicología Comunitaria, de la Liberación, Indígena y Eco-psicologías. Pacifica Graduate Institute, Carpinteria, California)

Azize Aslan (sociologa, Kurdistan)

Susana Montes

Gabriela Ortiz

Concepción Rocche Batzin (Guatemala)

Romina Martínez Velarde

Vivían Palmbaum (Propuesta Tatu, Argentina)

Claudia Herrera (Circulo de Pueblos Originarios. Mov Cultura Viva Comunitaria Argentina)

Belen Palacios (Mexico)

Adriana Lewi (Buenos Aires, Argentina)

Carola Noriega (trabajadora del Espacio Mansión Seré, Morón, Argentina)

Mercedes Núñez Cuétara (Puebla, México)

Noé Castillo (San Pedro Cholula)

Lolita Chavez (Defensora de Derechos Colectivos y Territoriales Maria Gabriela Debus, Red Jarilla, Argentina)

Mary Nieves Sánchez Pieza

liria Ninelth Gómez Martín (Círculo de Estudios Zapatistas, Hidalgo)

Amariza Vera Montiel (Círculo de Estudios Zapatistas, Hidalgo)

Esther Hernández Barrera (Círculo de Estudios Zapatistas, Hidalgo)

Maricruz García Martínez (Círculo de Estudios Zapatistas, Hidalgo)

Diana Laura Osorio Batalla (Círculo de Estudios Zapatistas, Hidalgo)

Yessica A. Ruiz Morales (Círculo de Estudios Zapatistas, Hidalgo)

César Godínez Meneses (Círculo de Estudios Zapatistas, Hidalgo y Colectivo Zapatista Neza)

Rocío Servin Jiménez (universidad de Guanajuato)

Mtra. Amparo Sevilla

  1. Jesús María Serna Moreno (profesor jubilado de la UNAM)

Luisa Riley

Patricia Alvarez García

Perla Castillo Solis

Bonifacio Sandoval

Claudia Fausti

Aymara Losa

Sara Alicia Andrade Narváez

María Aguiñada

Ana María Vera

Mónica Aguado

María Elena Aguayo

Araceli Osorio Martínez (activista y Defensora de DH)

Ana Elena Contreras (feminista y activista)

María Isabel Osorio

Francesca Cozzolino

Mayleth Echegollen Guzmán.

Beatriz Vela

Facundo Jiménez Pérez (CCH-UNAM)

Teresita Acquiter (Francia)

Anahí Espíndola Pérez (Puebla)

Thérèse Cocheteux (Francia)

Patricia Mora Flores (Bióloga, Oaxaca, México)

Bruno Renero-Hannan (Antropólogo, Rochester NY)

Erika Sebastián Luis (Loxicha, Oaxaca)

Margarita Robertson (Guadalajara Jalisco México)

Maria Jimenez Guanajuato (Gto. México)

Maestra María Elena Aguayo Hernández (Colima, México)

Georgina Navarro Núñez

Oscar Robles Méndez

Angeles Marquez Gileta

Miguel Gómez Beltrán

Villa de Alvarez (Colima, México)

Arturo Guzmán González

Luis Ángel Cadena Mendoza

Antonio Flores Calvario

Juan Pablo Sánchez Castellanos

Juan Diego Perales Franco

José Alberto Rojas Orozco

José Moreno Grimaldo

Francisco Panduro Baltazar

Joél Ulises Palacios Reyes

Omar Padilla González

Carlos Iván Verduzco Trujillo

Luis Martín López Peña

Gustavo Reyes

José Erasmo Moreno Cruz

Carlos Rogelio Cortés Chávez

Fernando Minero Biciego

José Eduardo Rivera Estrada

Nora Mónica Campuzano Martínez

Héctor A Sosa Hernández

Laura esmeralda Morgado Jordan

Lucero Valdez Cuevas

Elvia Cristina Sánchez Zepeda

Itzel Jacobo Saldaña

María Gracia Castillo (Antropologa, Jalisco)

Juan Luis Sosa Mendoza (Edo Mx)

Graciela Mijares López (UníoS)

Silvia Reséndiz Flores (Activista y defensora de Derechos Humanos)

Norma Alicia Carbajal Acosta

Juan Aguiar Emes

Roberto Ramirez Alcantara

Carlos Marrufo (artista escénico)

Huascar Salazar Lohman

Lucía Gómez Lvoff

Jorge Ivan Pérez Ramírez

Lesly Yobany Nube Negra

Juan Antonio Villanueva Peralta

Mina Lorena Navarro Trujillo

Rodrigo Armada Ramírez

Paloma Rivera Uribe

Eduardo Quintanar Guadarrama

Valentina Alcalde Gómez

Sebastian Maya Tapiero

Paula Alethia González Arellano

Donovan Alan Emir Mendoza Villarreal

Javier Caballero Galván

Daniel Quiroz Suárez

Azael Soriano

Manuel A. Melgarejo Pérez

 

ΣΥΛΛΟΓΙΚΟΤΗΤΕΣ

Red contra la Represión y por la Solidaridad (RvsR)

Nodo de Derechos Humanos

Etcétera Errante

Red de apoyo al CIG Ibero Puebla

Red Trashumante (Argentina)

Contraimpunidad (Uruguay)

Red de Resistencia y Rebeldía AJMAQ (Chiapas, México)

Grupo de Trabajo No Estamos Todxs

Confederación General del Trabajo (Estado Español)

Consejo Regional Totonaco (Puebla)

Resistencia Civil de Candelaria (Campeche)

Chimera, arte para el buen vivir (Espacio cultural Independiente, Buenos Aires, Argentina)

Foro permanente de solidaridad – Red Alforja

Casa de Fuego Café & Cultura

Valeria de León Roblero

Unitierra en Puebla

Instituto Mexicano para el Desarrollo Comunitario (IMDEC)

Colectivo CEAAL (Chile)

Colectivo Tetlayeni Ican Yolotl

Colectiva Hablemos de Género

Movimiento Nacional de Salud Laicrimpo

Mesa de Trabajo y Consenso Ex Centro Clandestino de Detención Virrey Cevallos (Buenos Aires, Argentina)

Organización de Naciones y Pueblos Indígenas en Argentina – Onpia

CIRO CHOÑIK, Comunidad Charrúa (Uruguay)

Organización Flores Solidario (Buenos Aires, Argentina)

AREPA Colectiva de Arte, Comunicación y Educación Popular (Argentina)

Desarrollo Económico y Social de los Mexicanos Indígenas DESMI A.C. (Chiapas México)

Producciones radiales Sin salida? Metrópolis Plan B (aires) Ciudad Cultural Fe de Erratas de FM (La Boca, Buenos Aires, Argentina)

Comuna (Ecuador)

Pueblos en Camino

Espacio de comunicación Vocesenlucha

Organización Clan Choñik Charrúa (Uruguay)

ETIS Equipo de Trabajo e Investigación Social, Col Argentino de CEAAL

Comisión Solidaridad Argentina-Guatemala

Comisión Jacobo Arbenz (Argentina)

Consejo de Pueblos quichés por la defensa de la Vida, Madre Naturaleza, Tierra y Territorio

Mujeres que luchan (Xalapa)

RedMyC Z- Zapatista

Visión Alternativa A.C.

Asamblea Libertaria Autoorganizada Paliacate Zapatista (Grecia)

Colectivo Zapatista Neza, Edomex y Círculo de Estudios Zapatistas (CEZ) (Hidalgo)

Colectivo Raíces sin Fronteras (Cd de México)

Mujeres y la Sexta

Las del Aquelarre Feminista

Coordinadora de Valle de Chalco

Integrantes de la Comunidad de Tlanezi Calli en Resistencia

Comunidad de Xochitlanezi

Brújula Roja

Escuela de Cultura Popular Martires del 68

Radio Tlanixco, Manantial de Libertad

Colectivo de Investigación y Acompañamiento Comunitario (CIACO A.C.)

Red de Apoyo al CIG-Toluca (RAT)

Colectivo Flor de Asfalto

Colectiva Autónoma de Colaboración Social

Nodo Solidale (Italia/México)

Comitè d’Acollida Zapatistes – Illes Balears i Pitiüses (Estado Español)

Associació Solidaria Cafè Rebeldía-Infoespai, (Barcelona-Catalunya)

Gruppe B.A.S.T.A. (Münster, Alemania)

CoNaCha, Consejo de la Nación Charrúa. (Integrado por Comunidad Charrúa Basquade Inchala, Ndere Opatimar, Clan Choñik, Comunidad Jaguar Bera, Danan Vedeta)

Coordinadora Nacional de Viudas de Guatemala (CONAVIGUA)

Colectivo Lo de Menos Colima, Adherente de La Sexta

Colectivo CNI (Totonacapan)

Red de Resistencia y Rebeldía (Puerto Vallarta)

Digna Rabia (Coyoacán)

Círculo de Estudios y Autoconsciencias Feministas (Puerto Vallarta)

Colectivo de Telefonistas Zapatistas, adherente a la 6a

El plantón de lucha y resistencia de Huesca

La voz de Anáhuac

Colectivo Noche de los Mayas

Tianguis Alternativo, Desarrollo y Aprendizaje Solidario AC (Serpaj-México)

Colectivo Aequus – Promoción y Defensa de Derechos Humanos

Coordinación de Familiares de Estudiantes Víctimas de la Violencia

Unidad Obrera y Socialista (UníoS)

Unión de Vecinos y Damnificados “19 de septiembre” (UvyD-19)

Javier Hernández Alpízar

 

#NuestraLuchaEsPorLaVida

Πηγή: https://karavanizapatista.espivblogs.net/

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.

Ανακοίνωση Ρώσων αναρχικών: «Ενάντια στις προσαρτήσεις και την αυτοκρατορική επίθεση»

Διαδηλώσεις σε όλη τη χώρα ενάντια στον πόλεμο και την εμπλοκή της Ελλάδας