in

Παγκόσμιος στα 10χλμ. ανοιχτής θαλάσσης ο Γιαννιώτης

Δώδεκα μήνες μετά την απώλεια του ολυμπιακού μεταλλίου στο Λονδίνο ο Σπύρος Γιαννιώτης επέστρεψε δριμύτερος. Και στην αγαπημένη θέση του. Την πρώτη.

Ο πολυπρωταθλητής από την Κέρκυρα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 10χλμ. ανοιχτής θαλάσσης στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βαρκελώνης.

Όχι μόνο υπερασπίστηκε τον τίτλο στα 10χλμ. που κατέκτησε το 2011 στα λασπόνερα της Σαγκάης και είναι ο δεύτερος που το καταφέρνει αυτό μετά τον Βλάντιμιρ Ντιάτσιν,  αλλά στα 33 του χρόνια έγινε ο μεγαλύτερος σε ηλικία παγκόσμιος πρωταθλητής στην κατηγορία open water.

“Είναι απίστευτο! Φώναζα στον εαυτό μου να πιέσω για βρεθώ μπροστά. Τα έδωσα όλα στα τελευταία 300μ. Το αφιερώνω σε όλους τους Έλληνες “, ήταν η πρώτη δήλωση του όταν βγήκε από το νερό.

Ο Γιαννιώτης ήταν το μοναδικό μεγάλο όνομα που κολύμπησε στο test event στο λιμάνι της Βαρκελώνης. Εκτός από δύο πρωτιές γνώρισε απέξω και ανακατωτά τον αγωνιστικό στίβο στo Μoll de la Fusta και φαίνεται πως με τον προπονητή του, Νίκο Γέμελο κατάστρωσαν την καλύτερη τακτική.

Ένα από τα φαβορί για τη νίκη μαζί με τον χρυσό Ολυμπιονίκη του Λονδίνου, Ουσάμα Μελούλι και τον πιο επιτυχημένο αθλητή στην ιστορία του σπορ, τον Τόμας Λουρτζ ο Γιαννιώτης έπεσε 46ος (σε σύνολο 65 κολυμβητών) μετά τον πρώτο γύρο δηλαδή τα 2.5 χιλιόμετρα.

Σιγά σιγά βρήκε τον τρόπο να φτάσει στο γκρουπ των πρωτοπόρων που οδηγούσε ο νικητής στα 5χλμ. Μελούλι και ένα γύρο πριν από το τέλος το ελληνικό σκουφάκι βγήκε μπροστά.

Άνοιξε τη χεριά του και έβαλε στόχο τη ράμπα του τερματισμού. Προς στιγμήν φάνηκε να χάνει το ρυθμό του, όταν βρέθηκε ανάσκελα, καθώς όπως έδειξε η τηλεόραση ήπιε νερό, όχι ιδανική εξέλιξη για έναν κολυμβητή.

Ο Μελούλι, ο Λουρτζ και ο… απρόσκλητος Γάλλος Αξέλ Ραϊμόν εκμεταλλεύτηκαν τη μικρή αδράνεια του Γιαννιώτη και μείωσαν τη διαφορά. Όμως ο 4ος Ολυμπιονίκης δεν είχε καμιά διάθεση να ηττηθεί και νίκησε σχεδόν με ενάμισι μήκος σώματος τον μεγάλο αντίπαλο του, τον Λουρτζ.

Ο χρόνος του Γιαννιώτη ήταν μια ώρα, 49 λεπτά και 11.8 δευτερόλεπτα, του Λουρτζ 1:49.14.5 και του Μελούλι 1:49.19.2.  “Ήταν ένας από τους δυσκολότερους αγώνες που έχω κάνει. Είμαι ευχαριστημένος με τη δεύτερη θεση”, τόνισε ο Λουρτζ και ο Μελούλι πρόσθεσε “δεν περίμενα ότι θα έρθω στη Βαρκελώνη και θα κερδίσω δύο μετάλλια”.

Στα 10χλμ. συμμετείχε και ο Αντώνης Φωκαΐδης. Τερμάτισε στην 30η θέση με χρόνο μια ώρα, 50 λεπτά και 20.7 δευτερόλεπτα.

Ο πρωταθλητής του Ολυμπιακού τον οποίο περίμενε στον τερματισμό ο πρόεδρος της κολυμβητικής ομοσπονδίας (ΚΟΕ), Δημήτρης Διαθεσόπουλος για να τον συγχαρεί, δικαιώθηκε για την επιλογή του να μην αγωνιστεί στα 5χλμ. και να διατηρήσει τις δυνάμεις του για το 10άρι.

Είναι το πέμπτο μετάλλιο στην καριέρα του στην ανοιχτή θάλασσα, έχοντας ανοίξει λογαριασμό το 2007 στη Μελβούρνη. Θα ξεκουραστεί, θα αγωνιστεί μαζί με τους Αντώνη Φωκαΐδη και Κέλυ Αραούζου στο ομαδικό την Πέμπτη (25/7)  και θα δοκιμάσει τις δυνάμεις του στον πραγματικό μαραθώνιο των 25χλμ. το ερχόμενο Σάββατο (27/7).