in

Ευρωμπάσκετ 2013: Ήττα – αποκλεισμός για την Εθνική

Το τέλος της διαδρομής για την Εθνική Ελλάδας γράφτηκε με μεγάλη αγωνία και μετά από δύο παρατάσεις. Η Κροατία ήταν αυτή που πήρε τη νίκη με το τελικό 92-88 σε μια αναμέτρηση που διήρκεσε 50 αγωνιστικά λεπτά και που βάζει την ελληνική ομάδα στο δρόμο της επιστροφής, αφήνοντας το Ευρωμπάσκετ και τη Σλοβενία ένα βήμα πριν τους προημιτελικούς.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι από την αρχή ως το τέλος του. Ενδεικτικό είναι ότι το προβάδισμα άλλαξε χέρια 18 φορές, ενώ καταγράφηκε ισοπαλία 19 και ότι η μεγαλύτερη διαφορά που πήραν οι δύο ομάδες ήταν 7 πόντοι για την Κροατία (87-79 στη δεύτερη παράταση!) και 5 για την Ελλάδα (27-32 στη δεύτερη περίοδο). Καμία ομάδα δεν μπόρεσε στην πραγματικότητα να ξεφύγει από τη σκιά της άλλης. Η Ελλάδα προηγήθηκε 38-41 (2245) με την Κροατία να απαντά με ένα 8-0 για το 46-41 (25). Οι παίκτες του Γιασμίν Ρέπεσα βρέθηκαν στο +6 (49-43), αλλά ένα 7-0 από την Ελλάδα διαμόρφωσε το 49-50 (1950) με τον Ρόκο Λένι Ούκιτς να δίνει το προβάδισμα με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (51-50) και προηγήθηκαν 69-65 στο 3820. Ο Μπουρούσης όμως στα 41 για τη λήξη και ο Ζήσης με ένα μεγάλο σουτ τριών πόντων οδήγησαν στην παράταση (70-70). Στην πρώτη παράταση. Η Κροατία προηγήθηκε και πάλι (74-72, 4240), ένα άλλο μεγάλο τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Καϊμακόγλου, οδήγησε στο 74-75, 43), ο Ζήσης έδωσε και πάλι το παρών για το 74-77, αλλά με 25 να απομένουν ο Μπογκντάνοβιτς ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων πάνω σε άμυνα για το 77-77. Ο Κροάτης έκανε τη διαφορά στα πρώτα λεπτά της δεύτερης παράτασης όταν διαμόρφωσε το 81-77 (4720) και αργότερα το 83-79 (4750). Ο Ρούντεζ με σουτ τριών πόντων οδήγησε στο +7 (86-79), αλλά η Ελλάδα ήταν και πάλι εκεί. Ένα τρίποντο και 2/2 βολές από τον Ζήση διαμόρφωσαν το 86-84, ο Γιάννης Μπουρούσης με 55 να υπολείπονται έγραψε το 86-86. Ντέιπερ και Μπογκντάνοβιτς με τη σειρά τους οδήγησαν στο +4 την ομάδα τους (90-86) με 18 να απομένουν, ο Καϊμακόγλου μείωσε (90-88), αλλά ο Ρούντεζ με 1 να απομένει έγραψε το τελικό 92-88.

Η Εθνική Ελλάδας αγωνίστηκε χωρίς τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη, ο οποίος βρίσκεται ήδη στην Αθήνα (θλάση β βαθμού στον οπίσθιο μηριαίο), χωρίς τον Κώστα Παπανικολάου (διάστρεμμα), ενώ από το δεύτερο λεπτό της πρώτης παράτασης αγωνίστηκε χωρίς τον Βασίλη Σπανούλη που αποβλήθηκε με 5 φάουλ.

Διαιτητές: Όλεγκς Λάτισεβς (Λετονία), Μιλιβόγε Γιόβτσιτς (Σερβία), Μπόρις Ρίζικ (Ουκρανία)
Δεκάλεπτα: 16-17, 36-34, 51-50, 70-70 (κ.α.), 77-77 (α παρ), 92-88
Κροατία (Ρέπεσα): Τόμιτς 15 (12ρ), Άντριτς 6, Ντρέιπερ 13, Μπογκντάνοβιτς 22, Σάριτς 3, Ρούντεζ 8, Ούκιτς 14 (5ρ, 5α), Σιμόν 5 (6α), Μάρκοτα (8ρ), Ζόριτς 6 (5ρ), Ντέλας Μ., Ντέλας Α.
Ελλάδα (Τρινκιέρι): Σλούκας 5, Μπουρούσης 21 (9ρ), Ζήσης 14 ( 5α), Σπανούλης 18 (4ρ, 3 α), Περπέρογλου 1, Φώτσης (6ρ), Καββαδάς 8, Καϊμακόγλου 14 (4ρ), Μπράμος 7 (6ρ), Πρίντεζης