in

Άλλο Μήτρογλου κι άλλο Μίτροβιτς

Ό,τι χρωστούσε η τύχη στον Ολυμπιακό από το πρώτο ημίχρονο του αγώνα με την Παρί του το έδωσε απλόχερα στο αντίστοιχο διάστημα απέναντι στην Άντερλεχτ. Η Αντερλεχτ ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο χάνοντας αρκετές καλές ευκαιρίες με τον Μπρατο, τον Κλιέσταν και τον Μίτροβιτς (έχασε και πέναλτι) και τον Σουάρες να κάνει ότι θέλει την άμυνα του Ολυμπιακού.

Όμως οι Πειραιώτες ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 17′ μετά από ασίστ του Σαβιόλα, ο επίσης εκπληκτικός Ρομπέρτο απέκρουσε πέναλτι στο 25′ διατηρώντας το 0-1 και ο… Μητρογκόλ συνέχισε το προσωπικό του σόου στο 56′ και στο 72′, οδηγώντας τον Ολυμπιακό στην πέμπτη εκτός έδρας νίκη του στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Ο Μίτσελ επιλέγοντας ένα “παλαιολιθικό” 4-2-4 έπαιξε υπερ του δέοντος επιθετικά την Άντερλεχτ με τους Εντινγκά (από τους καλύτερους του γηπέδου) και Σάμαρη μόνο στο κέντρο αλλά είδε τον Κώστα Μήτρογλου να τον δικαιώνει και με το παραπάνω στην επιλογή του για την αρχική ενδεκάδα.

Αξίζει να σημειωθεί πως το 3-0 είναι η μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη των Πειραιωτών στο Champions League και μ’ αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Μίτσελ αγκαλιάζει τη τρίτη θέση του ομίλου και μπορεί να ονειρεύεται για πιο ψηλά. Άλλωστε η Παρί, νίκησε εντός έδρας 3-0 την Μπενφίκα και δείχνει να καθαρίζει την πρώτη θέση.

Από τα υπόλοιπα παιχνίδια ξεχώρισαν η κυριαρχία της Μπάγερν του Γκουαρντιόλα μέσα στο Μάντσεστερ επί της Σίτι με 3-1 και η γκέλα της Γιουβέντους εντός έδρας με την Γαλατασαράι (2-2) με τον Μαντσίνι να χει το πρώτο του μεγάλο αποτέλεσμα ως προπονητής της τουρκικής ομάδας.